"Get information and do business"
:Follow us
Follow us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Linkedin Follow us on Google+

Košická tepláreň vstúpi do Geotermu

Published at: 11.3.2010
Zdroj: HN
Kanály:
Krajiny:

Prílohy:
Vydal

Ako minoritný akcionár sa bude Teko spolupodieľať na geotermálnych projektoch.

Využitie geotermálnych vrtov spoločnosťou Geoterm v Košickej kotline prinesie dodávky tepla pre desaťtisíce domácností. Spoločnosť, ktorá je v takmer 100-percentnom vlastníctve Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), by mala čoskoro dostať nového minoritného akcionára. Podľa dohody by do Geotermu mali plynári umožniť vstúpiť košickej teplárenskej spoločnosti Teko. „Budeme minoritným akcionárom. O výške podielu a spôsobe jeho nadobudnutia intenzívne rokujeme,“ povedal HN Ladislav Lazár, predseda predstavenstva košickej teplárne.

Najprv elektrina
Geoterm by mal disponovať všetkými potrebnými povoleniami a oprávneniami na využívanie a distribúciu teplej vody. Zároveň by mal investovať asi do dvadsiatich kilometrov potrubí na jej dotiahnutie do košickej teplárne, odkiaľ by sa dostala cez jej rozvody ku konečným spotrebiteľom. „Rokujeme, blížime sa k finále, ale kedy to bude, neviem teraz povedať,“ potvrdil HN Ondrej Šebesta, hovorca SPP. Spoločnosť zatiaľ sama pokračuje s prípravami prvej slovenskej geotermálnej elektrárne v obci Ďurkov. Po vstupe do Geotermu by sa na nich mala podieľať aj firma Teko. „Dôležitá bude najprv elektráreň, aby sa vložené investície začali vracať, a potom bude nasledovať využitie vody na mieste pre rekreačné či poľnohospodárske účely a vykurovanie. Postavenie teplovodu do Košíc príde na rad až potom,“ myslí si Lazár.

Štát ostal v hre
Dlho pripravovaný projekt využívania geotermálnej energie pri Košiciach sa rozhýbal vlani. Predchádzala mu nedohoda plynárov s košickou teplárňou o odbere tepla z vrtov pre krajské mesto, ako i neúspešný pokus o predaj Geotermu. SPP sa priklonil k vybudovaniu energetického zdroja s inštalovaným výkonom 3,5 megawattu po tom, čo štát zagarantoval zákonom výkupné ceny elektriny. Investícia za tridsať miliónov eur, ktorej návratnosť je vypočítaná na pätnásť rokov, by mala dodať prvú elektrinu do siete na budúci rok. Košická kotlina je najväčším slovenským náleziskom geotermálnej energie s tepelným výkonom okolo tristo megawattov.

You want to read more about other markets?

Please choose the country you are interested in:


Fe
Zavrieť x

This site in other countries