"Get information and do business"
:Follow us
Follow us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Linkedin Follow us on Google+

Bardejov už nepotrebuje na vykurovanie plyn

Published at: 17.12.2009
Zdroj: SITA
Kanály:
Krajiny:

Prílohy:
Vydal

Prvú slovenskú elektráreň, ktorá dodáva do siete elektrickú energiu na báze spaľovania biomasy, predstavili v Bardejove.

Teplo pre domácnosti

Nový energetický zdroj s výkonom osem megawattov vyrástol na okraji mesta za necelý rok. Jeho investorom a prevádzkovateľom je bardejovská spoločnosť Bioenergy, ktorá je dcérou rakúsko-slovenskej firmy R Ges Prešov. Investícia za 32 miliónov eur bude okrem elektriny produkovať od nového roka i teplo pre sedemtisíc bardejovských domácností. Priamo zamestná šesť ľudí, ale pri čistení lesov po ťažbe dreva, príprave paliva a v logistike vytvorí asi tristo pracovných miest. „Je to investícia z privátnych a bankových zdrojov, bez použitia eurofondov,“ hovorí Jozef Durkoš, zástupca investora a konateľ firmy R Ges. Mesto vďaka nej prestane byť závislé od plynu a jeho obyvatelia budú platiť za teplo menej. Podľa dvadsaťročnej zmluvy s mestskou firmou Bardterm, ktorá zabezpečuje distribúciu tepla, bude jeho cena počas rovnakého obdobia o desatinu nižšia ako pri vykurovaní plynom, čo predstavuje v súčasnosti na jednu domácnosť úsporu okolo sto eur ročne.

„Dlhodobo garantované výkupné ceny elektriny, vyrábanej z alternatívneho zdroja, nám umožnili zaručiť aj lacnejšie teplo,“ vysvetľuje Durkoš. Elektráreň s teplárňou spotrebujú denne do pätnásť kamiónov drevnej štiepky a nahradia dvanásť mestských kotolní.

Využívajú drevoštiepku

„Používame najnovšiu rakúsku technológiu firmy Riegler&Zechmeister a návratnosť investície odhadujeme na osem až deväť rokov,“ dodáva. Bardejov má podľa neho ideálnu polohu pre takýto projekt, pretože leží uprostred lesov a drevoštiepku nikto v okolí nepotrebuje. Jej dostatok a dlhodobé zmluvy s dodávateľmi zo súkromných a štátnych lesov presvedčili banku, aby ho podporila. Zásobovanie surovinou má zabezpečené z okruhu do päťdesiatich kilometrov. Podobný projekt ako v Bardejove, s takmer rovnakými parametrami, rozbieha ďalšia dcérska firma spoločnosti R Ges v Košiciach. Elektráreň a tepláreň na drevoštiepku plánuje začať stavať na budúci rok spoločnosť Cassovia Bio Energy. Nahradiť plyn lacnejšou biomasou sa chystá i komunálna tepláreň Bytes v Detve.

You want to read more about other markets?

Please choose the country you are interested in:


Fe
Zavrieť x

This site in other countries