"Get information and do business"
:Follow us
Follow us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Linkedin Follow us on Google+

Dotácie na kolektory a kotly sa míňajú pomaly

Published at: 12.7.2010
Zdroj: SITA
Kanály:
Krajiny:

Prílohy:
Vydal

Od apríla minulého roka poskytlo Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR domácnostiam na kúpu slnečných kolektorov alebo kotlov na biomasu dotácie v objeme 2,375 mil. eur. V rámci programu vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie má ešte rezort hospodárstva k dispozícii viac ako 5,6 mil. eur.

Dotácie na nákup slnečných kolektorov a kotlov na biomasu sa míňajú pomaly. Ako pre agentúru SITA uviedla Dagmar Hlavatá z komunikačného oddelenia Ministerstva hospodárstva a výstavby SR (MHV), od apríla minulého roka schválil rezort poskytnutie dotácie v celkovej sume 2,375 mil. eur. "V rámci programu vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach bolo schválených celkovo 2 423 žiadostí s dotáciami v spomínanej celkovej sume. Zo schválených žiadostí bolo 1 998 na inštalácie slnečných kolektorov a 425 na kotly na biomasu," dodala Hlavatá. Na tento rok má ešte rezort k dispozícii v rámci programu vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie viac ako 5,6 mil. eur.

Pri kúpe kotla na biomasu môže záujemca získať od štátu dotáciu vo výške 30 % z ceny kotla, maximálne však 1 000 eur. Dotácia na kúpu slnečných kolektorov predstavuje 200 eur za meter štvorcových inštalovanej plochy. Domácnosti si môžu podať žiadosť o poskytnutie dotácie po ukončení inštalácie zariadenia prostredníctvom pracovísk administrátora programu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktoré sa nachádzajú v Bratislave, Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach. V prípade rodinných domov si žiadosť môžu podať vlastníci nehnuteľnosti na oba typy zariadenia. V prípade bytových domov je možné žiadať len o podporu na slnečné kolektory a žiadateľom by mal byť správca alebo spoločenstvo vlastníkov bytov. Podľa ministerstva hospodárstva a výstavby vďaka poskytovaniu dotácií na slnečné kolektory a kotly na biomasu sa udrží, respektíve vytvorí na Slovensku zhruba tisíc pracovných miest zaoberajúcich sa montážnymi a servisnými činnosťami.

You want to read more about other markets?

Please choose the country you are interested in:


Fe
Zavrieť x

This site in other countries