"Get information and do business"
:Follow us
Follow us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Linkedin Follow us on Google+

ÚRSO zistil nedostatky v desatine slnečných elektrární

Published at: 27.7.2011
Zdroj: SITA
Kanály:
Krajiny:

Prílohy:
Vydal

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zistil viaceré nedostatky počas kontroly takmer štyristo subjektov prevádzkujúcich slnečné elektrárne.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) doposiaľ vykonal kontroly v 372 subjektoch zaoberajúcich sa prevádzkou slnečných elektrární a ďalších 18 kontrol plánuje uskutočniť na budúci týždeň. Nedostatky pritom zistil približne v 10 % preverovaných subjektov. "Pri kontrolách sme zistili viaceré nedostatky. Zarážajúce je, že kontrolované subjekty mali vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutia, mali všetky revízie a skúšky a napriek tomu zdroje neboli dostavané. Chýbali panely, konštrukcie, zapojenia rozvádzačov, to znamená neboli kompletné. Neboli schopné vyrábať deklarovaný objem elektriny, nebol tam inštalovaný konkrétny výkon panelov," informoval v stredu na tlačovej besede predseda ÚRSO Jozef Holjenčík o predbežných výsledkoch kontroly. Úrad pri kontrolách slnečných elektrární zistil aj administratívne chyby, keď chýbali niektoré doklady, ale elektráreň napriek tomu fungovala.

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) odsudzuje nekalé praktiky niektorých jednotlivcov, ktorí pri výstavbe solárnych elektrární nerešpektujú platnú legislatívu. Zároveň však dôrazne protestuje voči zovšeobecňovaniu pochybení jednotlivcov na celý sektor. "Problémom nie sú individuálne pochybenia jednotlivcov, ale fakt, že ÚRSO znížilo výkupné ceny od 1. 1. 2012 pre jediný segment, ktorému v SR zostáva zákonná možnosť rozvoja a tým sú malé strešné solárne systémy," uvádza sa v stanovisku SAPI, ktoré poskytla agentúre SITA. Asociácia tvrdí, že ÚRSO podľahlo tlakom ministerstiev hospodárstva a financií, keď znížilo podporu o ďalších 25 %, čiže kumulatívne za trinásť mesiacov o viac ako 68 %. "Čím odsúdilo tento veľmi perspektívny segment solárneho odvetvia úplne nepochopiteľne na absolútnu stagnáciu," dodala asociácia.

You want to read more about other markets?

Please choose the country you are interested in:


Fe
Zavrieť x

This site in other countries