"Get information and do business"
:Follow us
Follow us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Linkedin Follow us on Google+

Pravidlá pre výstavbu veterných elektrární stále neznáme

Published at: 4.2.2010
Zdroj: SITA
Kanály:
Krajiny:

Prílohy:
Vydal

Pravidlá pre výstavbu veterných elektrární stále neznáme
Na základe pravidiel Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy získajú investori potrebné povolenia na výstavbu veterných elektrární, ktorá je tak v súčasnosti pozastavená.

BRATISLAVA 4. februára (SITA) - Pravidlá pre výstavbu veterných elektrární na Slovensku sú stále neznáme. Ako informoval agentúru SITA výkonný riaditeľ sekcie komunikácie Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a.s. Igor Gallo, na pravidlách prenosová sústava stále pracuje. "Záležitosť zverejnenia Pravidiel postupu Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy na vydávanie Stanovísk na účely získania Osvedčenia Ministerstva hospodárstva SR na výstavbu veterných zdrojov elektriny je v posudzovaní," dodal Gallo. Výstavba veterných elektrární na Slovensku je tak stále pozastavená.
Investori, ktorí sú členmi Združenia pre veternú energiu Slovenska, plánujú na Slovensku postaviť približne 290 veterných elektrární. Ako uviedol pre agentúru SITA predseda združenia Matej Hlôška, celkový inštalovaný výkon týchto veterných elektrární by mal byť na úrovni 670 megawattov. Nie všetky spoločnosti, ktoré chcú postaviť veterné turbíny na Slovensku, však sú aj členmi združenia, takže v konečnom dôsledku môže byť záujem o výstavbu veterných parkov ešte väčší.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava považuje slnečné ako aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže "naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet".

You want to read more about other markets?

Please choose the country you are interested in:


Fe
Zavrieť x

This site in other countries